Baleáry – ostrovy protikladů

                Baleárské souostroví je tvořeno třemi velkými a několika dalšími menšími ostrůvky. Leží ve Středozemním moři poměrně dost vzdálené od pevniny Pyrenejského poloostrova. Správně toto území patří Španělsku. Hlavním městem je Palma de Mallorca a jak název napovídá, leží na největším ostrově Mallorce. Ten je ve středu. Na východ od něj leží další známý jako Menorca, na západ pak světově proslulá Ibiza. Jak se mezi sebou jednotlivé části souostroví liší a kterou si vybrat pro případnou dovolenou tak, abyste byli plně spokojeni?

záliv cliff


Mallorca


                Na začátek si probereme výhody a nevýhody z turistického pohledu o největší části. Právě tady zažijete „nejlínější“ dovolenou. Přímo k tomu totiž vybízejí krásné, dlouhé pláže, které jsou obklopeny poměrně strmými svahy místních hor. Někde dokonce skaliska tvoří část pobřeží, což tvoří příjemnou alternativu pro pobyt u moře. Mallroca je vhodná pro rodiny s dětmi, starší páry – obecně pro ty, kteří si dokáží užít místní pohodový rytmus života. Nejen proto se tak stala sídlem pro mnohé bohaté evropské důchodce.
obchod na Malorce


Menorca


                Je synonymem luxusní dovolené, proto se jí vyhýbají davy. I proto má velmi klidný ráz a to nejen společenský, ale i přírodní, neboť zde chybí výraznější vrcholy. I pobřeží je jaksi mírné, klidné. Turismus zde není na takové úrovni. Města i vesnice si tak uchovávají tradiční ráz. Velmi oblíbeným způsobem, jak zde vyřešit ubytování, je pronájem celých domů na delší období. I díky tomu získala Menorca pověst drahé lokality pro dovolenou. Pokud potřebujete klid na vyčištění hlavy v krásné přírodě bez davů turistů a máte našetřeno více peněz, neváhejte zvolit tuto variantu.


Ibiza                                                                                                      

                Jedná se o párty ostrov. Každoročně se právě zde v turistické sezóně pořádá několik festivalů spojených s moderní hudbou, zábavou, tancem a alkoholem. Není zde vhodné prostředí pro rodiny s malými dětmi. Je ideálním místem na poznávání nových, většinou mladých, lidí.

Ne pro všechna zákoutí platí u všech zmíněných částí Baleárského souostroví tyto charakteristiky, ale jako základní vodítko pro výběr té správné mohou posloužit!