Co platí na vši

Veš dětská je cizopasník, který žije v lidských vlasech a živí se krví. Je velká asi 3 mm, má malou hlavu a ploché tělo. Žije na všech kontinentech světa.
Dospělá veš dětská saje krev 4 – 5 krát za den. Samice žijí přibližně měsíc, samci o něco méně kratší dobu. Samice během svého života naklade až 50 hnid, což jsou vajíčka, která přilepuje na vlasy. Z vajíčka se za 1 – 2 týdny vylíhne nymfa, která se svléká celkem 3 krát. Před každým svlékáním saje ze svého hostitele krev a za týden je již dospělá.
Pokud veš ztratí svého hostitele a nenajde nového, tak přibližně za 18 hodit umírá.
obrázek vši 
Důležitá, ne však 100% je prevence. Pokud je ve vašem okolí zvýšený výskyt vší, lze použít přípravky, které se používají jako běžné šampony na mytí vlasů s tím, že ale obsahují složky, které pomáhají odpuzovat vši.
Pokud je to reálné, vyvarovat se pobytu ve větším kolektivu dětí. Hlavně si nepůjčovat mezi sebou oblečení, hřebeny, čepice, ani gumičky, či sponky do vlasů.
 dlouhé vlasy dívek
Jestliže se přece jen vším nevyhnete, je nutné zlikvidovat všechny zárodky a potenciální hrozby. Vyprat všechno prádlo a oblečení, hlavně to, které přichází do styku s hlavou a vlasy – šály, šátky, čepice. Nedílnou součástí likvidace tohoto obtížného hmyzu je vyprání veškerých lůžkovin a tkanin v domácnosti, které přijdou do styku s hlavou.
 
Nejznámějším způsobem likvidace vší je použití speciálního šamponu. Na trhu jich je několik, ale jak se v nich vyznat a vybrat ten správný? Některé přípravky kromě šamponu obsahují i speciální sérum, které se na vlasy dává po umytí vlasů.
Určitě se v lékárně nestyďte a s lékárníkem vše proberte, i to co který přípravek umí, jak se používá, kolikrát je nutné aplikaci opakovat, zkrátka vše, co vás zajímá.
Důležité je, aby byl přípravek vhodný i pro alergiky a také šetrný k pokožce a nedráždil ji.
stříhání vlasů
Není vhodné dávat dítě do kolektivu, pokud ještě stále má vši, či zárodky hnid. Zároveň je třeba školu, školku, nebo kroužek informovat, že se v kolektivu vyskytly vši, aby byly obeznámeni rodiče dalších dětí a likvidace tak měla úspěch.