Král mezi tygry

Tygr ussurijský (lat. Panthera tigris altaica) je největším poddruhem této kočkovité šelmy na světě. Ve volné přírodě obývá oblast Dálného východu, vyskytuje se zejména v drsných podmínkách Přímořského kraje (Ruská federace), kde pramení řeka Ussuri. Malá část volně žijící populace obývá také čínské pohraničí. Tento impozantní živočišný druh stál ve 40. letech minulého století na prahu vyhubení, kdy se jeho počet snížil přibližně na 20 jedinců. Naštěstí však došlo včas k plošnému zákazu lovu těchto tygrů a také k vytváření prvních chráněných území. Odhaduje se, že v současné době činí počet volně žijících tygrů ussurijských více než 500.   

dvě tygřata

Zřizování chráněných území napomáhá růstu populace tygra především tím, že se chrání jeho přirozené prostředí, a také tím, že jsou chráněni samotní tygři, a to zejména před pytláky a pašeráky. Problémem je totiž jednak zájem některých bohatých lidí stát se majitelem této šelmy a chovat ji soukromě, mnohem větší riziko však představuje víra v účinky různých částí tygřího těla na lidské zdraví. Po částech těl tygrů i po různých produktech z nich vyrobených je zejména v Asii obrovská poptávka, největší zájem je o tygří kosti, kožešinu, zuby a drápy; k léčebným účelům se však používá téměř celé tělo.
tygr v zimě

Nadějí pro přežití tygra ussurijského jako živočišného druhu přináší také jeho poměrně úspěšný chov v zajetí, zejména v zoologických zahradách a podobných zařízeních. Tygry se daří množit, odborně vedený chov pomáhá také k zachování genetické rovnováhy v rámci světa. Na rozdíl od řady jiných druhů zvířat je však problematické vracení jedinců do volné přírody a odborníci se řešením této otázky intenzivně zabývají (v Rusku navíc se silnou podporou prezidenta Vladimira Putina). Tygr je samotář a potřebuje ke svému životu značné teritorium, které mu navíc musí zajistit dostatek potravy, což je i v rozsáhlých oblastech území Ruské federace problém, protože vhodné lesy jsou v řadě případu „vylovené“ a v případě umístění tygra do takového území by hrozilo napadání hospodářských zvířat i člověka.

České republice je tento největší druh tygra chován v řadě zoologických zahrad, jako příklad lze uvést Zoologickou zahradu Praha, Zoologickou zahradu Zlín, Zoologickou zahradu Olomouc. Unikátní možnost potkat se zblízka s těmito tygry nabízí Oáza sibírského tigra, která se nachází v sousedním Slovensku, poblíž obce Kostolná pri Dunaji. Cílem tohoto soukromého zařízení je právě záchrana tygra ussurijského a uchování jeho genofondu. V zařízení je chováno v rodinných skupinách několik desítek tygrů, kteří mohou využívat prostorné výběhy, v nichž je simulováno prostředí, které je pro ně přirozené, včetně vody, v níž se tygři rádi chladí. Oáza je přístupná veřejnosti a slouží také k šíření povědomí o nutnosti chránit ohrožené druhy živočichů a rostlin a přírodní ekosystémy.