Veganství jako životní styl

Veganství je styl života, který má největší přínos hlavně pro zvířata. Vegani totiž nejí a nepoužívají nic, co je vyrobeno ze zvířete. Pro mnoho lidí je to bláznovství, když se však podíváme na druhou stranu věci, uvidíme i výhody tohoto životního stylu. V poslední době se na zvířata kouká více a více jako na zboží, přitom jsou to živí tvorové jako my. Jejich chování v zajetí a kruté zabíjení většina z nás kromě veganů podporuje. Pojem veganství vznikl kolem roku 1950 v Anglii. Od roku 2010 se tento pojem více a více rozrůstá, a již je mnoho obchodů kde se dají potraviny pro vegany sehnat.
Správná strava je základ!
 zeleninové šťávy
Aby veganství nebylo více škodlivé než užitečné, musí se dodržovat správné složení stravy. Se špatným jídelníčkem by mohl tento životní styl hodně ublížit.
 
Celozrnné obiloviny
Obiloviny by měli být základem vašeho jídelníčku. Nejlepší pro konzumaci jsou ve formě pečiva, které je připravené s kváskem či droždím. Ve veganském světě mají velký význam díky vysokému obsahu zinku a železa. Železo i zinek je největším důvodem, proč se zvířata zabíjí, nejlépe je totiž získáme ze živočišných produktů. Celozrnné obiloviny nám je ale dodají též.
 ořechy se skořicí
Luštěniny
Mnoho lidí je ve svém jídelníčku nemá ani zavedené. Nejspíše je to tím, že většina z nás nenávidělo hrachovou kaši, fazole nebo například čočku. Mezi luštěniny patři i mnoho sójových výrobků např. Sójové mléko či Tofu. Vegani by měli jíst luštěniny každý den, jelikož jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vlákniny, železa, zinku a dalších minerálů.
 
Ovoce a Zelenina
Denně byste měli sníst cca 500g ovoce a zeleniny. Nejvíce bychom měli zařazovat mrkev, zelenou listovou zeleninu a brokolici. Ovoce a zelenina jsou pro nás dobrým zdrojem vitamínu A, a C.
 
Správné tuky
Každý den by měli být zařazeny do jídelníčku omega -3 mastné kyseliny. Najdeme je například v řepkovém či olivovém oleji.
 
 
Je spoustu dalších věcí, na které by člověk měl brát zřetel např. minerály a vitamíny. Se správným vytvořením jídelníčku by vám jistě nejlépe poradil některý z odborníků. Žít veganským stylem života je skvělé ale buďte opatrní.