Ideální rostliny na verandy, do zimních zahrad a předsíní

Orchideje

Každá zimní zahrada by měla dýchnout exotikou, nabídnout vám pohled do jiného světa, lidé je také budují z toho důvodu, že jsou jakousi výkladní skříní věčně zeleného pralesa, kde sníh a mráz jsou jen prázdnými pojmy. Milovníci orchidejí je do těchto míst mohou bez problémů umístit, zvláště tam, kde jsou okna orientována směrem na východ a západ. Tyto kvetoucí svěže zelené perly sice nesnesou přímé sluneční světlo, ale vyžadují dostatek oken. Nejlépe se jim daří buď přímo na parapetu západního, severního, či severovýchodního okna, anebo právě v prosklené zimní zahradě. Orchideje jsou přecitlivělé na nadměrnou zálivku, někteří lidé to praktikují tak, že květináče pouze ponoří jednou za 14 dnů na dva dny do nádoby s vodou, odkud si rostliny vodu nasají, a pak je po celou dobu vůbec nezalévají (záleží na teplotě vzduchu a vlhkosti). Voda by měla být odstátá, a jestliže je příliš tvrdá, je lépe ji převařit.
zimní zahrada u domu.jpg

Muraya

Vděčný keřík, původem z tropické oblasti, který má temně zelené velké lesklé voskové listy obalené překrásnými bílými květy. V květináči bude dorůstat zhruba do půl metru, ve volné přírodě jde o asi metr vysoký keř. Rostlina je typická zvláštním odérem připomínajícím citrusy a jeto především velmi dekorativní doplněk vhodný do většího bytu, na verandu, anebo do vytápěné zimní zahrady. Keř vykvete dvakrát do roka a plodí sytě červené bobulky, velice nápadné, které upoutají pozornost na první pohled.  Muraya nesnáší přímé slunce, má ráda polostín, ideální místo je východ, nebo jihovýchod. Se zálivkou opatrně, ovšem svědčí jí pravidelné rosení listů, nejlépe denně.
zasklení zimní zahrady.jpg

Víte, že

Největší zimní zahrada na světě se nachází ve Francii ve městě Nice? Zaujímá rozlohu necelých 7 hektarů a je rozdělena na jednotlivá světová klimatická pásma. Návštěvníci se uvnitř mohou kochat více než 2500 rostlinnými druhy a prohlídka celého areálu zabere přibližně 5 – 6 hodin času. Máte tedy vystaráno na téma pro celý den.
Údajně nejkrásnější zahrada tohoto typu v České republice byla vybudována v roce 1999, jedná se o tzv. Oranžérii Pražského hradu a stavba proběhla podle nadčasového velmi smělého projektu architektky Evy Jiřičné.