Veganství skrz na skrz

Za poslední roky je veganů na světe čím dál víc. Proč ale?
 
Rozhodně nejpočetnějším důvodem je soucit ke zvířatům. Spousta veganství či vegetariánství začíná pouze z toho důvodu, že dotyčný nechce jíst zvířata, přijde mu to neetické a nesprávné. Hospodářská zvířata jsou dnes ve velkochovech chovány velmi neeticky, nedostává se jim pohybu, vzduchu, života. Spoustě lidem se tato skutečnost příčí a nesouhlasí s ní, aktivisté dennodenně bojují za práva zvířat.
Přechod k veganství je mnohokrát také zdravotním důvodem. Strava na rostlinné bázi může někomu pomoci od vážných problémů, je vědecky dokázáno, že živočišná strava způsobuje oproti rostlinné více případů rakoviny apod.
 čočka a fazole
Co vlastně vegan jí a nejí?
 
Vegani nejí žádné živočišné produkty – maso, mléko, mléčné výrobky, med, vejce. Veganství ale není pouze o rostlinné stravě, je to způsob života, vegani nenosí pravé kůže, kožešinu, nechodí do zoo a cirkusů, nepoužívají kosmetiku testovanou na zvířatech.
Aby vegani i na rostlinné stravě dodrželi potřebný počet sacharidů, tuků a hlavně proteinů, musí se trochu víc snažit. Rostlinné proteiny se vyskytují v luštěninách – čočka, hrách, fazole; v sóje, kukuřici, rýži, pohance a nejdeme je i u ořechů. Tělu potřebné a zdravé tuky obsahuje hlavně avokádo a ořechy. Na trhu existuje navíc spoustu veganských náhražek masa a živočišných produktů. Např. veganské steaky, kuřecí maso, burgery, párky, sýry, mléka, pizzy, zmrzliny.
 
Je veganství zdravé?
 
To, že je něco veganské, neznamená, že je to zdravé. Např. veganské dorty obsahující spoustu cukru, rostlinných tuků a mouky jsou stejně nezdravé jako ty neveganské. Veganská pizza nebo zmrzlina také nejsou definicí zdravého. Nejlepším řešením je najít zlatou střední cestu, ostatně stejně jako u živočišné stravy.
Vegani také musí doplňovat vitamín B12, který se v rostlinné stravě nevyskytuje. Jeho absence může vést k častým bolestem hlavy a jiným nepříjemnostem. Dobré je také doplňovat vitamín D, zejména v zimě, kdy se nám ho ze sluníčka příliš nedostává.
 zelenina na talíři
V dnešní době plné kaváren a restaurací nabízejících výhradně veganská jídla není tento životní styl žádnou vědou. Pokud nad veganstvím uvažujete, ale bojíte se, že budete nějak strádat, není tomu tak. V každém supermarketu se dá pohodlně vegansky nakoupit a dál je to už jen na vás, zda budete jíst zdravě a nebo si každý den dopřávat burger a zajídat ho sojovou zmrzlinou.