Jak vzniká živnost

Takové lejstro o živnosti v rámečku v obchodě, krásně zarámované, to je co? Ano, hezké. Ale na to zapomeňte, protože už se dávno nevydává. Maximálně si můžete vytisknout výpis z živnostenského rejstříku. A tím pro vás teprve živnost začíná. A jak se k němu dostanete?
Jak jinak než přes byrokratický most. A nebude lehké jej překonat, to sami poznáte. Nejjednodušší je to s volnou živností tam se… Cože? Nevíte, co to je. Aha. Takže. Živnosti můžeme rozdělit do těchto kategorií.

Pekárna-druh živnosti

·        Volná
·        vázaná
·        řemeslná
·        koncesovaná

A zpět. K volné živnosti stačí k žádosti občanský průkaz a patřičný obnos. K jiným musíte předložit doklad o vzdělání. Příklad s pekařem. Chce pekařskou živnost, předkládá občanský průkaz, peníze plus výuční list.
Jednoduché? No, ani ne protože po vás mohou chtít doklad o praxi. A dále, asi chcete podnikat jako OSVČ ne? Nuže obdržíte další lejstro, kde si vyplníte malý dotazníček s dalšími náležitostmi. Teprve pak můžete odejít s tím, že jste most překonali. Hahaha. Samozřejmě že ne. Ponecháme-li příklad s pekařem, utká se s hygienou, kominíky, plynaři, a dalšími a dalšími institucemi, bez jejichž povolení si ve vlastní provozovně, tedy v tomto případě pekárně, nesmí ani zavázat tkaničku u boty.
Start živnosti
Dále po vás budou mimo občanského průkazu asi chtít potvrzení o bezúhonnosti. Tedy, že jste nebyl odsouzen za nějaký trestný čin. Vidíte, že majznout někoho přes kokos, třeba i v sebeobraně se nevyplácí. Asi to chtít nebudou, ale věřte že si to ověřují, proto, pokud máte škraloup, byť starý, poptejte se na soudě, kdy jej mohou vymazat.
Nevím, jak se to má s potvrzením, že nejste na palici. Někde jej chtějí, jinde ne. Řečeno jejich terminologií jde o to, že jste plně svéprávní. Zde si musíte poradit, jak to jde.
V krátkém výčtu tedy víte, co si vzít s sebou na živnostenský úřad a co vás čeká a nemine. Hodně štěstí.