V těžbě Bitcoinu jsou Češi na druhém místě, hned za Čínou

V Číně se nachází největší počet těžařů virtuálních mincí. Jelikož je však tato země mnohem centralizovanější než kterékoli jiné státy světa, dá se očekávat zásah státního aparátu vůči tomuto procesu. Jak známo, bitcoinová horečka se v Číně projevuje enormní spotřebou elektřiny a vláda bude mít zřejmě v úmyslu těžaře buďto úplně zablokovat, nebo výrazně zredukovat, anebo celý těžební systém efektivně zdanit.

bitcoin

Jestliže nejlidnatější země světa s těžbou přestane, stane se Česká republika výchozím producentem kryptoměn. V současné době je dle statistik totiž na druhém místě ve světě, zejména díky těžařským poolům, které tu úspěšně operují. Těm by se také otevřel nebývale velký prostor pro další práci, neboť Čína v současné době představuje takřka 80 procent celkového těžebního potenciálu ve světě.

Lákavá Kanada

Tato teorie však nenasvědčuje tomu, že by se v Číně přestalo těžit naráz, mnoho tamních aktivistů už totiž zaznamenalo kolize s vládními úředníky a tak raději preventivně stěhují vybavení za hranice země. Odborníci předpokládají, že do budoucna lze očekávat nárůst zájmu o těžbu zejména na území Kanady, která je zemí skrytých možností v podobě levných energií a především díky chladnému klimatu, který je žádoucí pro chlazení velkokapacitních těžebních strojů.

ethereum

Kryptoměny versus dolar nebo euro

Zajímavé jsou také tendence Čechů nakupovat kryptoměny jako depozitum, dávají jim dokonce přednost i před nákupem Eura nebo amerického dolaru. Přibližně 60 procent zájemců o směnu českých korun za jinou měnu uvedlo ve statistických dotaznících, že dá přednost raději Bitcoinu. Je to i z toho důvodu, že tato virtuální měna nepodléhá inflační spirále, na trhu působí již téměř deset let a i přes svou vyšší volatilitu se drží na relativně přijatelných hodnotách. Někteří finančníci se shodují na tom, že současná hospodářská konjunktura se zřejmě již brzy přehoupne opětovně do fáze krize. Jaký to bude mít dopad na kryptoměny, nikdo nedokáže odhadnout, avšak je málo pravděpodobné, že by se celý systém virtuálních mincí nadobro v důsledku krize zhroutil.