Hurá do pohádek

Kdo by neznal pohádky Sůl nad zlato. Ta byla natočeno v mnoha verzích, ale když se vysloví její název, tak každému hned napadne ta, kde je králem herec Jan Werich a Maruškou herečka Milena Dvorská. Od 24. srpna až do 8. září mohou zavítat rodiče s dětmi na speciální výstavu ze zákulisí této pohádky. Je otevřeno každý týden přes víkend od devíti ráno do pěti hodin odpoledních. Návštěvníci musí na tuto výstavu do Národního zemědělského muzea na zámku Kačina.

lžička soli

Zámek Kačina najdou návštěvníci v katastru obce Svatý Mikuláš, u silnice do Nových Dvorů, jen 6,5 km na severovýchod od okresu Kutná Hora. Ono se říká, že když je to pohádka, tak je to jen pro děti, ovšem výstava je vhodná pro všechny generace.   

Na výstavě návštěvníci uvidí dochované modely originálních kostýmů z této pohádky, zajímavosti ze zákulisí natáčení, bude se povídat o tom, že tato pohádka je v literatuře nejen u nás, ale i ve světě, kvízy, hádanky, ale co je takový bonus, tak se návštěvníci dostanou do komnaty princezny Drahomíry. Tady si budou moci vyzkoušet repliky kostýmů. Komentované prohlídky jsou zde jen na objednávku, ta se musí dohodnout.

A máme tu další pohádku – Princezna se zlatou hvězdou. Letos slaví tato pohádka 60 let od premiéry. Výstava probíhá od 17. srpna až do 9. února. Začíná to v 10 hodin dopoledne a zavírají vždy ve čtyři hodiny odpoledne. Výstava uvádí kostýmy a fotografie. V roce 2007 získaly některé z kostýmů a rekvizit statut národního kulturního dědictví a tím pádem spadají pod Ministerstvo kultury České republiky s muzejním charakterem. Kostýmy a rekvizity z této pohádky patří mezi ty nejstarší, které se na Barrandově dokázali dochovat.

Už jen do konce měsíce mohou děti a rodiče jít na prázdninovou pohádkovou prohlídku pro děti na zámku Náchod. Tyto prohlídky probíhají v expozici Na dvoře vévodském a za průvodce zde mají samotného vévodu Petra Birona jeho dceru Kateřinu Vilemínu. Děti si kromě historie poslechnou i pohádku o tomto zámku. Na závěr je tu možnost vyfotografovat se v kostýmech krále či princezny. Děti by to měli bez problémů vydržet, jelikož prohlídka trvá jen půl hodiny.
pohádkový les

Když se řekne Seva, tak pamětníci jistě ví, že se jedná o stavebnici. Do 1. září tu mají v Lomnici nad Popelkou Svět kostiček stavebnice Seva. Tato stavebnice byla ve své době fenoménem, ale dnes už je skoro zapomenutá. K vidění tu mají kompletní sortiment továrních setů, ale také světově unikátní modely z nejnovější tvorby. Návštěvníci tu uvidí i autora a patriota výstavy. Tato výstava nabízí i kompletně zařízenou hernu s kostičkami této stavebnice.

Kdo bude chtít, může si vybrat určitý druh stavebnice a koupit si ho pro děti vnoučata, nebo i pro sebe v rámci například sběratelství.